Oto mapka przykładowej trasy spływu.
Na początek trasa z Przedborza do Łęgu Ręczyńskiego, ok 21km. Czas płynięcia ok 4-5 h. Trasa wiedzie przez 2 parki krajobrazowe, na początku trasy do miejscowości Taras, Przedbrskiego, a poźniej w okolicach Łęgu zaczyna się już Sulejowski Park Krajobrazowy.
Pilica jest największym lewobrzeżnym dopływem Wisły. Jej długość wynosi 342 km. Dla kajaka dostępna jest przy normalnym stanie wody od Szczekocin. Jest pięknym i urozmaiconym nizinnym szlakiem wodnym. Znalezienie miejsca na biwak nie sprawia żadnych trudności. Ludzie mieszkający nad nią są gościnni i życzliwi. Okolica atrakcyjna pod względem krajobrazowym jak i krajoznawczym. Czysta woda zachęca do kąpieli. Zwłaszcza odcinek do Sulejowa jest pod tym względem wyjątkowy - rzadko w centralnej Polsce można znaleźć rzekę o tak przejrzystej wodzie. Spadek na szlaku wynosi od 0,8‰ poniżej Szczekocin do 0,5‰ na odcinku z Koniecpola do ujścia. Średni przepływ od 1,8 m3/s w Szczekocinach do 50 m3/s u ujścia.
W górnym biegu (do Maluszyna) jest to szlak nieco trudny i dość uciążliwy - co najmniej 7 przenosek , poniżej łatwy i nieuciążliwy, jeśli nie liczyć przenoski przez zaporę w Smardzewicach .
Na przebycie opisanego odcinka potrzeba przynajmniej 10 dni, jednakże warto przyjechać tu na dłużej, gdyż szlak jest bardzo interesujący , zwłaszcza na odcinku między Maluszynem a Zalewem Sulejowskim .
Opisu dokonano na podstawie spływu odbytego w sierpniu 2005.
Literatura: B. Jastrzębski - Turystyczne szlaki wodne Polski, Warszawa 1960; J. P. Kramek - Osiem dni na Pilicy, artykuł w czasopiśmie "Gościniec" z 1985 r.; Szlak wodny Pilicy, mapa turystyczna, COIT O/Częstochowa 1990 r.; R. Olaczek, E. Tranda - Z biegiem Pilicy, Warszawa 1990; Mapa topograficzna Polski - wyd. sztabu generalnego WP, skala 1: 200000.
https://npk.parkilodzkie.pl/ Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, przez które przepływa rzeka Pilica, Luciąża, oraz Czarna Maleniecka.